ANKARA BÜYÜKŞEHİR’in 2023 yılı bütçesi 58 milyar 227 milyon 650 bin lira

ANKARA BÜYÜKŞEHİR’in 34 milyar, ASKİ’nin 15 milyar 477 milyon 650 bin lira, EGO’nun 8 milyar 750 milyon lira olmak üzere toplam 58 milyar 227 milyon 650 bin lira olan 2023 bütçeleri oy birliğiyle kabul edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin 21 Kasım 2022 günü başlayan bütçe görüşmeleri ertesi gün gece 2’de tamamlandı. ABB, EGO ve ASKİ’nin bütçelerinin görüşüldüğü Meclis toplantısı açılışında bütçe sunum konuşması yapan ANKARA BÜYÜKŞEHİR Belediyesi  Başkanı Mansur Yavaş, “Dönemimiz bittiğinde bizim için çalışmadı diyemeyecekler. Temiz su, teknoloji merkezi, ulaşım projeleri yapmak varken çöp projelere para harcadı diyemeyecekler. Halkın alnının ak sütü gibi kazandığı helal parayı harama ortak etti diyemeyecekler. Bu kentin çocuklarının rızkını geçmişteki gibi terör örgütlerinin finansmanında kullandılar diyemeyecekler. Halka pahalı su ve bilet satıp halkın taleplerine kulak tıkadı diyemeyecekler. Çalıyor ama çalışıyor diyemeyecekler, çalmadan çok çalıştı diyecekler” dedi.

ankara-buyuksehir-2023-butce
Ankara Büyükşehir Belediyesinin 21 Kasım 2022 günü başlayan bütçe görüşmeleri ertesi gün gece 2’de tamamlandı

25 YILDA KENTE KAZANDIRILAN YEŞİL ALANI 5 YILDA KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ

Belediye halk içindir anlayışını benimsediklerini belirterek açıklamalarını sürdüren Yavaş, şunları söyledi: “Çocuk tarama testi, öğrenci abonmanı; 918 köy, 57 meydan ve tüm EGO otobüslerinde ücretsiz internet, öğrenci barınma merkezleri; YKS, LGS, KPSS ödemeleri ve SMA testi gibi halkın tam da ihtiyacının olduğu tüm alanlarda Büyükşehir Belediyesi olarak yanlarında olduk. Ankara Büyükşehir Belediyesinin bir tane bile teknoloji merkezi yoktu, 3 adet açtık. Bir tane bile kreşi yoktu, 18 adet açtık. Tek bir kilometre bisiklet yolu yoktu, 40 kilometre mavi yol yaptık, daha da yapacağız. Sıkça kazaların olduğu ve insan canının tehlikeye girdiği bölgelerde 17 adet köprü veya köprülü kavşak ile 10 adet bağlantı yolu inşa ettik. 40 yeşil alanı Ankara’mıza kazandırdık, yeni yeşil alan çalışmalarımız sürüyor. 25 yılda kente kazandırılan yeşil alanı biz 2023 yılı sonuna kadar yapacağımız açılışlarla 5 yılda kazandırmış olacağız.”

YENİ 394 OTOBÜSÜMÜZÜN TESLİMAT SÜRECİ TAMAMLANDI

Devam eden ve tamamlanan yatırımlardan örnekler vererek açıklamalarını sürdüren Yavaş, “En son Balık Hali’ni kentimize kazandırdık. Başkent İlçeler Terminali’ni kentimize kazandırdık. İçkale restorasyonunda yenilenmiş evlerimizi kentimize kazandırdık. AŞTİ, Ankara’nın vitrini, yenilenmiş hâlini kentimize kazandırdık. Yeni 394 adet otobüsümüzün teslimat sürecini tamamlayarak kentimize kazandırdık” dedi.

3 BİN 300 İHALEYİ CANLI YAYINLADIK

Önemli olanın Ankara halkının memnuniyeti olduğunun altını çizen Yavaş, “Tüm bunları hayata geçirirken tüyü bitmemiş yetimin hakkını hep gözettik. 3300 ihaleyi canlı yayınladık. Ankara halkının parasıyla yapılan bütçenin tek kuruşunu bile heba etmedik. Kirli çarklara çomak soktuk, zengin iş adamları yaratmadık. Akıllarında ziftleşmiş para figürü gezdirenlere, gözlerinde dolar işareti ile hayata bakanlara izin vermedik.  Her devrin adamlarına, her AVM’nin ortaklarına dur dedik” ifadelerini kullandı. Meclis üyeleri ve Ankara halkına seslenen Yavaş, şunları söyledi: “Sizlere ve bizi izleyen Ankara halkına söz veriyorum. Dönemimiz bittiğinde bizim için çalışmadı diyemeyecekler. Temiz su, teknoloji merkezi, ulaşım projeleri yapmak varken çöp projelere para harcadı diyemeyecekler. Halkın alnının ak sütü gibi kazandığı helal parayı harama ortak etti diyemeyecekler. Bu kentin çocuklarının rızkını geçmişteki gibi terör örgütlerinin finansmanında kullandılar diyemeyecekler. Halka pahalı su ve bilet satıp halkın taleplerine kulak tıkadı diyemeyecekler. Çalıyor ama çalışıyor diyemeyecekler, çalmadan çok çalıştı diyecekler.”

DIKIMEVİ – NATOYOLU METROSUNU CUMHURBAŞKANINA ARZETTİK

Esenboğa metrosunun bakanlık tarafından neden yapılmadığını da soran Yavaş, “Ankara cezalandırılıyor mu. Niye yapılmıyor. Projesi yapıldı. Buradan kredisinin geçeceğine izin verin Ulaştırma Bakanlığı’ndan da yetkiyi alın, ihalesini ben yapayım. Dikimevi-Nato Yolu metrosunun projesini bitirdik. Ulaştırma Bakanlığı’na onaylattık. Yatırım programına alınması için Cumhurbaşkanı’na arz ettik. 2022 veya 2023 yatırım programına alındığında inşallah ihalesini yapıp 7.4 kilometrelik hattın çalışmasına başlayacağız” dedi

BU KENTTE HİZMET ETMEKLE MÜKELLEF OLDUĞUMUZ 6 MİLYON İNSAN YAŞIYOR Geçmişte yapılan iftiralara da savcılık incelemeleri ve müfettiş raporlarını göstererek tek tek cevap veren Yavaş, şöyle devam etti: “Ben onurlu bir insanım. İki çocuk babasıyım. Hayatım boyunca çocuklarıma bırakacağım en büyük mirasın iyi bir itibar olduğuna hep inandım. Buradaki azınlık bir kesimin uyguladığı siyaset anlayışı yakışıksız kelimeleri söylemeyi ya da yutmayı doğal karşılayabilir ancak ben bunları kabul etmiyorum. Bu ülkenin hiçbir onurlu evladı da bu alçak kelimeleri kabul etmez ve asla hak etmiyordur. Burası Mansur Yavaş’ın babasının makamı olsa daha farklı cevaplar veririm. Ancak burası Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı makamı. Bu kentte hizmet etmekle mükellef olduğumuz 6 milyon insan yaşıyor. Ankara halkına hizmet için buradayız.”

TH / 24.11.2022 - 3009 - 14
TH / 24.11.2022 – 3009 – 14

ÖZET

ANKARA BÜYÜKŞEHİR’in 34 milyar, ASKİ’nin 15 milyar 477 milyon 650 bin lira, EGO’nun 8 milyar 750 milyon lira olmak üzere toplam 58 milyar 227 milyon 650 bin lira olan 2023 bütçeleri oy birliğiyle kabul edildi.