Ankara – İstanbul YHT’nin Sabiha Gökçen ve İstanbul Havalimanına uğraması projesinde ihale aşamasına gelindi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-İstanbul hızlı tren hattını Sabiha Gökçen ve İstanbul Havalimanı’na ulaştırmak için yaptıkları projede ihale aşamasına geldiklerini bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Ekonomilerin bu kadar daraldığı bir dönemde Türkiye, yatırımlarını artırarak devam ediyor. Tabii bu işleri yapmak güçlü bir irade, lider ister. O güçlü lider de bizde var inşallah. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu yatırımlar ve Türkiye’nin büyümesi hızlı bir şekilde devam edecek.” dedi.

ankara-istanbul-yht-sabiha-gokcen-ve-istanbul-havalimaina-ugrayacak
Karaismailoğlu: “Ankara-İstanbul hızlı tren hattını Sabiha Gökçen ve İstanbul Havalimanı’na ulaştırmak için yaptığımız proje için ihale aşamasına geldik”

KARAİSMAİLOĞLU İSTANBUL HAVALİMANLARI MUHABİRLERİ DERNEĞİ İLE BULUŞTU

İstanbul Havalimanları Muhabirliği Derneği üyeleriyle havalimanında bir araya gelen Karaismailoğlu, gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Karaismailoğlu, 2022’nin kendileri için hareketli geçtiğini ifade ederek, “Çok önemli yatırımlarımızın bitirildiği, önemli yatırımlarımızın başlangıcı olan bir yıl olarak geçti. Sadece hava değil, kara ve demir yollarında önemli bir çaba gösteriyoruz. Ekonomilerin bu kadar daraldığı bir dönemde Türkiye, yatırımlarını artırarak devam ediyor. Tabii bu işleri yapmak güçlü bir irade, lider ister. O güçlü lider de bizde var inşallah. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu yatırımlar ve Türkiye’nin büyümesi hızlı bir şekilde devam edecek.” diye konuştu.

HIZLI TREN, SABİHA GÖKÇEN VE İSTANBUL HAVALİMANI’NA UĞRAYACAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Ankara-İstanbul hızlı tren hattını Sabiha Gökçen ve İstanbul Havalimanı’na ulaştırmak için yaptıkları projede ihale aşamasına geldiklerini aktararak, şöyle devam etti: “Pazar günü 34 kilometrelik Kağıthane-İstanbul Havalimanı’nı bağlıyoruz. Bir taraftan da bununla birlikte daha önemli bir projeyi daha yürütüyoruz. İnşallah yakın bir zamanda onun da ihalesini yapacağız. Ankara-İstanbul hızlı tren hattı, Gebze’den ayrılarak Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü geçerek İstanbul Havalimanı’na ulaşıp buradan Avrupa’ya doğru devam edecek. İstanbul Havalimanı’ndaki mevcut metro istasyonumuzla havalimanı arasına bu hızlı tren istasyonu gelecek. İstanbul Havalimanımızı hızlı tren ağımızla buluşturacağız.”

İSTANBUL HAVALİMANI METROSUNDA MİLLİ SİNYALİZASYON SİSTEMİ KULLANILDI

Adil Karaismailoğlu, Kağıthane-İstanbul Havalimanı metrosunun birçok açıdan özel bir metro hattı olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti: “İlk defa yerli milli sinyalizasyon burada kullanılacak. Sinyalizasyon konusu dünyada 5-6 firmanın tekelinde olan bir işti. Hem yüksek maliyetler hem bitmek bilmeyen işler… Bir de ilave ihtiyaç olduğunda onların keyfi ücretleriyle karşı karşıya kalıyorduk. ASELSAN ile işbirliği yaparak yerli ve milli sinyalizasyonu ilk defa burada kullanacağız. Bundan sonra bütün metro hatlarında bunu kullanacağız. Buradaki demir yolu araçları yüzde 60 yerlilikle Ankara’da üretiliyor. Bu da önemli bir kazanım. Burası ayrıca, 34 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun metrolarından bir tanesi. Bu hatta aynı anda 10 tane tünel açma makinesi çalışan tek metro burası. Dünyanın en iyi havalimanına, Türkiye’nin en hızlı metrosu olarak hizmet verecek inşallah.”

GAYRETTEPE İSTASYONU 3-4 AY SONRA AÇILACAK

Hattın Gayrettepe bölümünün yapımındaki gecikmeye değinen Karaismailoğlu, “Gayrettepe metro istasyonu özel bir durak. Yerin 70 metre altından geçiyor. Üstünde yoğun bir yerleşim var. Kağıthane ile Gayrettepe arası 3,5 kilometre uzunluğunda. Bu istasyon, birçok noktaya bağlantı sağlayacağı için 70 metre derinlikte dizayn edildi. Bunun zorluğundan dolayı 3-4 ay gibi rötarla orayı açacağız.” dedi.

TH / 19.01.2023 - 3049 - 13
TH / 19.01.2023 – 3049 – 13

ÖZET

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-İstanbul hızlı tren hattını Sabiha Gökçen ve İstanbul Havalimanı’na ulaştırmak için yaptıkları projede ihale aşamasına geldiklerini bildirdi.