Erdoğan: “Türkiye dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhidi listesinde 48 firmasıyla iftihar verici bir yerde bulunuyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni”ne katılarak bir konuşma yaptı. Ödül alan 48 müteahhitlik ve 7 mühendislik / müşavirlik firmaları ve temsilcilerini kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhidi listesinde 48 firmasıyla iftihar verici bir yerde bulunduğunu, dünyanın en büyük 225 uluslararası teknik müşavirler listesinde de yedi firmayla temsil edildiğini aktardı. Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde bu sayıların nasıl giderek arttığını, firmaların dünyanın dört bir yanındaki çalışmalarına bizzat şahit olarak takip ettiğini söyledi.

“ÜLKEMİZİN POTANSİYELİ, FİRMALARIMIZIN GÜCÜ, İNSANIMIZIN KABİLİYETLERİ, TOPLAMDA YILDA 420 MİLYAR DOLARI GEÇEN BU BÜYÜK PASTADAN ÇOK DAHA FAZLA PAY ALABİLMEMİZE UYGUNDUR”

Küresel ekonomik krizin en çok etkilediği alanların başında müteahhitlik sektörü gelmesine rağmen firmaların Türkiye’yi başarıyla temsil etmeyi sürdürmelerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tabii firma sayımızın nispi yüksekliğine rağmen uluslararası müteahhitlik gelirlerinden aldığımız payın henüz arzu ettiğimiz seviyede olmadığının da altını çizmek istiyorum. Ülkemizin potansiyeli, firmalarımızın gücü, insanımızın kabiliyetleri, toplamda yılda 420 milyar doları geçen bu büyük pastadan çok daha fazla pay alabilmemize uygundur” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, küresel krizin malzeme fiyatlarını artırmasının ve işçilik maliyetlerini yükseltmesinin elbette zorluklara yol açtığını ancak salgın döneminde gelişmiş ülkelerin altyapılarının nasıl yetersiz ve eski olduğunun ortaya çıkmasını gelecek dönemde yapılacak devasa yatırımların habercisi olarak gördüğünü vurguladı.

“TÜRKİYE, HER ALANDA ÇOK BÜYÜK YATIRIMLAR GERÇEKLEŞTİRMİŞ BİR ÜLKEDİR”

Uluslararası altyapı yatırımlarında ulaştırma, konut ve enerji başlıklarının ilk sıralarda yer almasının bu alanlardaki tecrübesi dikkate alındığında Türkiye için önemli bir avantaj olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye son 20 yılda kara yolu, hava yolu ve demir yolu altyapısını büyük ölçüde yenilemiş, TOKİ projeleri ve kentsel dönüşüm çalışmalarıyla şehirlerinin çehresini değiştirmiştir, şehir hastaneleri gibi modellerle sağlık sistemini, ana sınıfından üniversiteye her seviyedeki atılımlarıyla eğitim öğretim sistemini güçlendirmiştir. Barajlar ve diğer yatırımlarla kalkınmasına destek olacak enerji ihtiyacını karşılamıştır. Velhasıl her alanda çok büyük yatırımlar gerçekleştirmiş bir ülkeyiz. Sahip olduğumuz bu tecrübe uluslararası müteahhitlik projelerine daha kararlı şekilde talip olmamızı sağlamaktadır. Yine bu yatırımların yarısından fazlasının ülkemizin merkezinde bulunduğu Avrupa, Asya, Ortadoğu coğrafyasında gerçekleştiriliyor olması da bize avantaj sağlayan bir başka tablodur.”

“ÜLKEMİZİN BU BÜYÜK PASTADAN ALDIĞI PAYI İLK ETAPTA YÜZDE 10’A YANİ 75 MİLYAR DOLARA ÇIKARMAYI BERABERCE HEDEFLEMELİYİZ.”

Uluslararası müteahhitlik hizmetlerinin büyüklüğünün 2030’larda 750 milyar dolar seviyesine çıkacağının öngörüldüğüne değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Ülkemizin bu büyük pastadan aldığı payı ilk etapta yüzde 10’a yani 75 milyar dolara çıkarmayı beraberce hedeflemeliyiz. Bu hedefi 2053 vizyonumuzda da en az yüzde 15 olarak belirlememiz gerektiğine inanıyorum. Son yarım asırda dünyanın 131 farklı ülkesinde 460 milyar dolarlık proje yürüten müteahhitlerimiz için ülkemizin geldiği seviye dikkate alındığında bu hedefin gayet gerçekçi olduğundan şüphe duymuyorum. Bu projelerin yüzde 90’ının son 20 yılda gerçekleştiğine de özellikle dikkatlerinizi çekmek istiyorum. Dövizden istihdama, teknoloji transferinden makine parkının geliştirilmesine kadar pek çok alanda sayısız faydası olan uluslararası müteahhitlik hizmetlerini tüm imkanlarımızla desteklemeyi sürdüreceğiz.”

Yurt dışı seyahatlerinde muhataplarla veya Türkiye’ye gelen konuklarla yaptıkları görüşmelerin gündemine müteahhitlerin orada bir meselesi varsa bunu mutlaka aldıklarını, sorunun çözümü yolunda gereken iradeyi ortaya koyduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Sizlerden de artık daha büyük ölçekli, daha büyük katma değerli projelerde gerekiyorsa girişim ortaklıkları kurarak yer almanızı bekliyoruz. Az önce de ifade edildi özellikle de işçilerin yurt dışındaki sorunlarıyla alakalı olarak bazı avukatlık firmalarının alavere dalavere yapmak suretiyle onların güya haklarını alıp iade edecekmiş gibi oradan kendilerine imkân tevlit etme gayretleri noktasında başta şu anda Cumhurbaşkanı Yardımcım Fuat Bey olmak üzere diğer bakan arkadaşlarıma da söylüyorum, hiç gecikmeden Meclis’in yeni döneminde yasal düzenlemeyse yasal düzenleme bunu yapmak suretiyle bu adımı atacağız. Diğer bir konu da vergi noktası, Hazine ve Maliye Bakanımız burada, bu konuyla ilgili olarak da Hazine ve Maliye Bakanımız hiç gecikmeden onun için de Meclis’in açılmasını bekleme diye bir durum söz konusu değil, bunu bakanlık nezdinde süratle adımı yapıp bunun çıkışını da Bakanlığımızın sağlaması gerekir.”

“KENDİMİZİN VE EVLATLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN HEDEFLERİMİZİ KARARLILIKLA HAYATA GEÇİRMEMİZ GEREKEN BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ”

Bu çalışmaları yürütürken kimsenin kimliği, meşrebi, görüşüyle ilgilenmediklerini, baktıkları tek hususun ülkeye yaptığı katkılar olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi hep birlikte büyütecek, güçlendirecek, hedeflerine ulaştıracak, 2053 vizyonuna hazırlayacağız. Kendimizin ve evlatlarımızın geleceği için ülkemizin kazanımlarına sıkı sıkıya sahip çıkmamız, hedeflerimizi kararlılıkla hayata geçirmemiz gereken bir dönemden geçiyoruz. Küresel, siyasi ve ekonomik yönetim sisteminin yeni baştan dizayn edildiği bir dönemde ülkemizin önündeki fırsatları kaçırmaması için her türlü gayreti göstermek, her türlü fedakârlığı yapmak boynumuzun borcudur” değerlendirmesini yaptı. Konuşmaların ardından, ödüle layık görülenlere, ödüllerini Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi.

erman-ilicak-erdogan-odul
RC Rönesans İnşaat kurucusu ve aktif yöneticisi Erman Ilıcak’a ödülü Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi

TİCARET BAKANI MUŞ, YURT DIŞI MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ ÖDÜLLERİ TÖRENİ’NDE KONUŞTU

Öte yandan Ticaret Bakanı Mehmet Muş ise törende yaptığı konuşmada , yurt dışı müteahhitlik sektörünün yıllık proje tutarının 30 milyar dolar seviyelerini geçeceğini öngördüklerini belirterek, “Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılı sonunda kümülatif olarak 500 milyar dolarlık proje bedeline ulaşacağını beklemekteyiz.” dedi. Muş, Türk inşaat sektörünün, Orta Asya’nın bozkırlarından Sahra-Altı Afrika’nın çöllerine kadar tam 131 ülkede, ülkeyi başarıyla temsil ettiğini bildirerek, sektörün, yarım asırlık tecrübesi ve yurt dışı serüveni ile hizmet ihracatında en yetkin ve rekabetçi sektörlerden birisi haline geldiğine işaret etti.

11 BİNİ AŞKIN YATIRIMIN İNŞASI İÇİN 460 MİLYAR DOLAR TAAHHÜT

Sektörün bugün bölgesinde lider ve dünya inşaat piyasasında önemli bir aktör olduğunu aktaran Muş, “Türk inşaat firmalarının 1972-2002 yılları arasındaki 30 yıllık dönemde yurt dışında üstlendikleri iş hacmi sadece 50 milyar dolarken, son 20 yılda kazanılan ivmeyle bu yıl ağustos başı itibarıyla bu rakam 11 bini aşkın projeyle yaklaşık 460 milyar dolara çıkmıştır. Diğer bir deyişle, son 20 yıllık dönemdeki yurt dışı proje bedeli, Türk inşaat sektörünün yurt dışında üstlendiği toplam proje bedelinin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturmaktadır. Öte yandan gelişim sadece nicelik olarak değil, nitelik açısından da olmuştur. Ortalama proje bedelinde görülen son 20 yıllık dönemdeki artışta, müteahhitlerimizin büyük ölçekli ve katma değeri daha yüksek projeleri üstlenmelerinin rolü büyüktür. Mesela havalimanı, metro, endüstriyel tesisler, doğal gaz-petrol rafinerileri, otoyol ve enerji santralleri gibi çok önemli teknolojik eserler ortaya konulmaktadır.” diye konuştu.

“2022 YILINDA 20 MİLYAR DOLARLIK YENİ PROJE BEKLİYORUZ”

Mühendislik ve tasarım firmalarının da uluslararası markalar haline gelmelerini önemsediklerini belirten Muş, “Bu amaç doğrultusunda, Bakanlık olarak teknik müşavirlik sektörümüzün yurt dışı faaliyetlerine yönelik destek programımızı etkin bir biçimde uyguluyoruz. Mühendislik, müşavirlik ve tasarım firmalarımızın yurt dışında üstlendikleri kümülatif proje bedeli 3 milyar dolara yaklaştı.” ifadelerini kullandı.

yurt-disi-muteahhitlik-hizmetleri-odul-toreni
Rönesans, Limak, Antyapı, Yapı Merkezi, Enka, Tekfen, Onur Taahhüt, Tav -Tepe -Akfen, Nurol, Esta, Gülermak, Aslan Yapı, Sembol, Kuzu, Kolin, Yüksel, Eser Taahhüt, IC İçtaş, Çalık Enerji, İlk, Gap, Polat Yol, Alarko, Dekinsan, Gürbağ, Tepe, Makyol, Metag, Üstay, Yenigün, Summa, Gama, Nata, Cengiz, Mbd, Feka, İris, Smk, Stfa, Doğuş, Mapa, Ad Konut, AE Arma-Elektropanç, Anel, Kur, Özkar, Zafer, Özgün Yapı (Bayburt Grup), Nky, Temelsu, Tekfen Mühendislik, Su-yapı, Yüksel Proje, Proyapı ödül alan firmalar oldu

ENR’NİN LİSTESİNDE YER ALAN 48 MÜTEAHHİTLİK ve 7 MÜHENDİSLİK MÜŞAVİRLİK FİRMASI ŞÖYLE SIRALANDI Rönesans, Limak, Antyapı, Yapı Merkezi, Enka, Tekfen, Onur Taahhüt, Tav -Tepe -Akfen, Nurol, Esta, Gülermak, Aslan Yapı, Sembol, Kuzu, Kolin, Yüksel, Eser Taahhüt, IC İçtaş, Çalık Enerji, İlk, Gap, Polat Yol, Alarko, Dekinsan, Gürbağ, Tepe, Makyol, Metag, Üstay, Yenigün, Summa, Gama, Nata, Cengiz, Mbd, Feka, İris, Smk, Stfa, Doğuş, Mapa, Ad Konut, AE Arma-Elektropanç, Anel, Kur, Özkar, Zafer, Özgün Yapı (Bayburt Grup), Nky, Temelsu, Tekfen Mühendislik, Su-yapı, Yüksel Proje, Proyapı.

TH / 25.8.2022 - 2945 - 14
TH / 25.8.2022 – 2945 – 14

ÖZET

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yurtdışı Müteahhitlik Hizmetleri Başarı Ödül Töreni”ne katılarak bir konuşma yaptı. Ödül alan 48 müteahhitlik ve 7 mühendislik / müşavirlik firmaları ve temsilcilerini kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin dünyanın en büyük 250 uluslararası müteahhidi listesinde 48 firmasıyla iftihar verici bir yerde bulunduğunu, dünyanın en büyük 225 uluslararası teknik müşavirler listesinde de yedi firmayla temsil edildiğini aktardı. Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde bu sayıların nasıl giderek arttığını, firmaların dünyanın dört bir yanındaki çalışmalarına bizzat şahit olarak takip ettiğini söyledi.