Kastamonu Maslak Yeni Küçük Sanayi Sitesi ihale aşamasına geldi

Kastamonu il merkezinde bulunan sanayi sitesinin yerleşim yeri dışına çıkartılmasını amaçlayan yatırım için ihale aşamasına gelindiği bildiriliyor.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının  destekleri ile devam eden proje kapsamında Kastamonu’da şehir merkezinde bulunan sanayi sitesi genişleyerek şehir dışına çıkartılacak.

kastamonu-yeni-maslak-kss-arazisinde-sondaj-calismalari-tamamlandi
Yeni Maslak Küçük Sanayi Sitesinin arsasında sondaj çalışmaları tamamlandı. Önümüzdeki yıl yapım ihalesine çıkılması bekleniyor.

YATIRIM 1 MİLYAR 130 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

Projenin hayata geçirilmesi aşamasında bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Kastamonu Valisi Avni Çakır, Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Galip Vidinlioğlu, S.S. Maslak Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Ergün Can katıldı. Basın toplantısında söz alan SS Maslak KSS Başkanı Ergün Can “Projemiz yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacak kapasitede olup, günlük 10 bin kişinin giriş çıkış yapacağı bir yerleşim yeri olacak. Yatırım 1 milyar 130 milyon liraya mal olacak” dedi.

KASTAMONU VALİSİ AVNİ ÇAKIR:  “2023 NİSAN-MAYIS AYLARI GİBİ İHALEMİZİ GERÇEKLEŞTİRMEYİ PLANLIYORUZ.”

Yatırım sürecinin son 2 yılda hızlandığını belirten Kastamonu Valisi Avni Çakır “Artık buranın imalat ve inşaat sürecine başlamamız lazım. Bu amaçla artık son aşamaya geldik. Güzel  bir proje ortaya çıktı. Projemizi Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza heyetimizle birlikte sunduğumuz zamanda da gerçekten de projeden etkilendiklerine hepimiz şahit olduk. Bundan sonrada Türkiye’de yapılacak sanayi siteleri için de örnek bir proje olması konusunda da bir niyet okuduk. Dolayısıyla biz hazırlanan projeyle gurur duyduk. Neticede birkaç aylık işimizden sonra ihale sürecimizin takvimini başlatacağız. 2023 Nisan-Mayıs ayları gibi ihalemizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz” dedi.

KASTAMONU BELEDİYE BAŞKANI OP. DR. RAHMİ GALİP VİDİNLİOĞLU: “YAKLAŞIK 150 ÜYELİK BOŞLUĞUMUZ VAR. KULLANILACAK KREDİNİN YÜZDE 1 FAİZLİ OLMASI VE UZUN SÜRELİ OLMASI ÇOK ÖNEMLİ.”

Toplantıda söz alan  Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, KSS’de 15 üyelik bir boşlukları olduğuna dikkat çekti. Vidinlioğlu şunları kaydetti: “Çok ciddi bir proje. Şehrin içinde kalan sanayimizin taşınmasını amaçlayan ve Türkiye’de de parmakla gösterilen bir proje. Buna benzer Tokat ve Rize vardı. Tokat’taki arazinin engebeli olmasından dolayı süreç çok yavaş ilerliyor. Rize’de TOKİ aracılığı devam eden proje haline dönüştü. Dolayısıyla bu anlamda kooperatife ayrılan bir bütçenin tamamını biz kullanabilir durumdayız. Sürecin hemen hemen sonuna geldik. Kamulaştırmaları belediyemiz aracılığıyla yapıldı. En son çok küçük bölümde Milli Emlak’ta olan bir kısım kaldı. İnşallah burası da çok kısa zamanda hal olacak. Özellikle pandemi süreci ve sürecin nispeten uzaması esnafımızda da bir takım tereddütlere sebep oldu. Dolayısıyla yer yer kooperatifimizden ayrılan üyelerimizde oldu. Yaklaşık 150 üyelik boşluğumuz var. Kullanılacak kredinin yüzde 1 faizli olması ve uzun süreli olması çok önemli. Dolayısıyla böyle bir kredinin kullanılması şehir adına önemli. Burada dikkat edilmesi gereken konu, mevcut duruma göre kredi yolları açık olacak. Dolayısıyla bundan sonra dahil olacak olanlar bu krediden ne yazık ki faydalanamayacak. Onun için kredinin onaylanmasından önce bu yaklaşık 150 üye boşluğunun bir an önce doldurulması lazım ki onlar da bunlardan istifade edebilsinler. Yoksa bunu kendi imkanlarıyla almak durumunda kalacaklar ya da başka bankalardan kredi kullanarak almak zorunda kalacaklar ve bu durumda maliyetlerini çok ciddi şekilde arttıracak. Onun için bu kredi çok önemli bir kredi. Bu kredinin kullanımını ben herkese öneririm. Yüzde 1 faizle kimse kredi vermiyor. Milli Emlak’tan kalan kısım alındıktan sonra da temel atmamız gerçekleşecek. Ondan sonrası zaten çok hızlı bir şekilde ilerleyecek” dedi.

SS MASLAK KSS BAŞKANI ERGÜN CAN: “AZAMİ ORTAK SAYIMIZ 740 KİŞİ”

S.S. Maslak Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Ergün planlanan işyeri sayısının 664, kayıtlı ortak sayısının ise 495 kişi olduğuna dikkat çekerek, “Azami ortak alım sayımız 740’tır. Bugün itibariyle planlanan işyeri sayısı 664 adet, kayıtlı ortak sayısı 495 kişidir. Planlanan işyeri kapalı alanı 250 bin metrekare, ortak kullanım alanları, ticari alanlar, sosyal tesis alanları ile birlikte toplam kapalı alan 300 bin metrekare olacağı, yaklaşık maliyetinde 2022 yılı birim fiyatları ile 1 milyar 131 milyon TL olacağı öngörülmektedir. “ dedi.

TH / 8.9.2022 - 2954 - 16
TH / 8.9.2022 – 2954 – 16

ÖZET

Kastamonu il merkezinde bulunan sanayi sitesinin yerleşim yeri dışına çıkartılmasını amaçlayan yatırım için ihale aşamasına gelindiği bildiriliyor.  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının  destekleri ile devam eden proje kapsamında Kastamonu’da şehir merkezinde bulunan sanayi sitesi genişleyerek şehir dışına çıkartılacak.