Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı ve Göçay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Mehmet Erdal Eren “İnşaat demirinde son bir yılda kaydedilen yüzde 116’lık fiyat artışı ne enflasyon, ne de kur artışı ile açıklanamamaktadır. Fiyatların bu düzeyde kalması halinde ekonomik konut üretimi mümkün olamayabilir. Mevcut fiyat farkı uygulaması ile kamu yatırımı projeleri de aksayabilir. Etkin ve adil bir fiyat farkı düzenlemesi ihtiyacı artmıştır” dedi.

Mehmet Erdal Eren TMB Başkanı / GÖÇAY İNŞAAT Yönetim Kurulu Başkan Vekili
Mehmet Erdal Eren:”İnşaat Demirinde son bir yılda kaydedilen yüzde 116’lık fiyat artışı ne enflasyon, ne de kur artışları ile açıklanamamaktadır.”

Türkiye Müteahhitler Birliği 33’üncü Genel Kurulunda birliğin başkanlığına seçilen Göçay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Mehmet Erdal Eren’in ilk yazılı açıklaması fiyat farkı düzenlemesi yapılması gerekliliği hususunda oldu. Birlikten yapılan açıklamada sektörde girdi maliyetinde özellikle demir çelik ve çimento fiyatlarında görülen artışların 200’ü aşkın alt sektöre talep oluşturan inşaat sektörünü zor durumda bıraktığı ve bu gelişmenin ekonomik konut üretimini ve kamu yatırımı projelerinin de sert biçimde etkileyebileceğine dikkat çekildi.

“İnşaat demirinde son bir yılda kaydedilen yüzde 116’lık fiyat artışı ne enflasyon, ne de kur artışları ile açıklanamamaktadır”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TMB Başkanı Eren; “TMB Başkanı Eren, “Temel girdilerde öngörülmesi mümkün olmayan yüksek fiyat artışı, ekonominin lokomotifi sayılan inşaat sektörünü zor durumda bırakmıştır. Sektörün önemli girdileri arasında yer alan inşaat demirinde son bir yılda kaydedilen yüzde 116’lık fiyat artışı ne enflasyon, ne de kur artışları ile açıklanamamaktadır” şeklinde konuştu.

“Kamu yatırımlarında piyasa şartlarını doğru bir şekilde yansıtacak endeksler kullanan, etkin ve adil bir fiyat farkı düzenlemesi yapılması gerekmektedir.”

Yüksek girdi maliyeti artışları konusu ve paralelinde sektörde artan sorunlara çözüm konusunda ilgili bakanlıklar ve kurumlar ile görüşmeler yürütüldüğünü anlatan TMB Başkanı Eren, “İnşaat demiri ile ilgili fiyat farkı formülünde kullanılan endeks ortaya çıkan bu beklenmedik maliyeti karşılamaya yetmemektedir. Kamu yatırımlarında piyasa şartlarını doğru bir şekilde yansıtacak endeksler kullanan, etkin ve adil bir fiyat farkı düzenlemesi yapılması gerekmektedir. Ayrıca demir çelik üreticilerinin bir nebze fedakârlık yapmaları beklenebilir.” Dedi. it